×

  Brazília

MATKA BOJUJE ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE SVOJHO MŔTVEHO SYNA

Ana Maria Santos Cruz je milujúca matka. So svojou dcérou rada navštevuje koncerty a kultúrne podujatia v brazílskom meste Salvador. Od smrti svojho syna, aktivistu Pedra Henriqueho, má však Ana Maria pocit, akoby ju obrali o časť z nej samej.

Požadujeme:

  • aby prijala všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie nezávislého, nestranného a dôkladného vyšetrenia vraždy Pedra Henriqueho,
  • a aby osoby zodpovedné za smrť Pedra Henriqeho čelili spravodlivému súdnemu procesu.

Pedro Henrique Santos Cruz toho za svoj krátky život dosiahol veľa. Ako aktivista a bojovník za rasovú spravodlivosť a ľudské práva organizoval tzv. Pochody mieru v meste Tucano v brazílskom štáte Bahia. Na týchto pochodoch sa ľudia každoročne zhromažďovali, aby poukázali na násilie páchané policajnými zložkami predovšetkým na černošských komunitách.

Polícia na tieto prejavy solidarity reagovala nevraživosťou a zastrašovaním. Policajné zložky začali Pedra Henriqueho sledovať. Za jeho aktivizmus sa mu vyhrážali a násilne ho napadli. Dňa 27. decembra 2018, vo veku 31 rokov, Pedra Henriqueho zabili. Pedro spal vedľa svojej priateľky, keď do jeho domu vtrhli traja muži v kuklách. Osemkrát mu strelili do hlavy a krku. Jeho priateľka týchto troch mužov identifikovala ako príslušníkov polície.

Ana Maria je presvedčená, že „na celej Zemi nieto takého človeka, ktorý by dokázal umlčať krik matky za spravodlivosť. Mňa nikdy neumlčia.“

Pedro Henrique sa pravdepodobne stal obeťou tzv. komanda smrti. Podľa zistení Amnesty International ide o zločinecké gangy, v mnohých prípadoch integrované do skupín polície a vojenskej polície, ktoré si zvyčajne „najímajú“ miestni majitelia obchodov, aby mimo služby „vyčistili“ oblasť od údajných zločincov a drobných zlodejov.

Príslušníkov polície, ktorí sú podozriví zo zabitia Pedra Henriqueho, obvinili v roku 2019. Po takmer piatich rokoch však stále pôsobia v policajnom zbore. Vyšetrovanie vraždy zostáva neukončené a súdny proces sa ešte ani nezačal.

Ana Maria Santos Cruz napriek pretrvávajúcej hrozbe a smútku zo straty svojho syna odvážne hľadá pravdu o jeho smrti. Vyzvite spolu s ňou zodpovedné orgány na dôkladné vyšetrenie tohto činu a spravodlivý súdny proces.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?