×

  Tunisko

ZA KRITIKU TUNISKÝCH AUTORÍT JEJ OPÄŤ HROZÍ VÄZENIE

Aktivistka Chaima Issa má odhodlanie bojovať za to, čo považuje za správne, takpovediac v krvi. Chaima je dcérou bývalého politického väzňa a sama sa stala prvou ženou, ktorú súčasná tuniská vláda prezidenta Kaísa Saída väznila z politických dôvodov. Nebojí sa otvorene hovoriť s autoritami a vyjadrovať svoj názor ani vtedy, keď ju to môže stáť slobodu.

Požadujeme:

  • aby tuniské orgány okamžite zastavili neopodstatnené vyšetrovanie a ďalšie obmedzenia slobody Chaimy Issa.

Tuniský prezident Kaís Saíd v júli 2021 pozastavil činnosť parlamentu, odvolal premiéra a prevzal výkonnú moc v krajine s odvolaním sa na výnimočné právomoci. Chaima Issa bola medzi prvými, čo verejne vyjadrili nesúhlas s jeho konaním. Od jeho prevzatia moci je ľudskoprávna situácia v Tunisku horšia než kedykoľvek predtým. Sledujeme neustále útoky na slobodu prejavu. Vojenské súdy útočia na ľudí, ktorí kritizujú vládu, a právny systém v krajine nie je dostatočne nezávislý.

Chaima a ďalší predstavitelia a predstaviteľky tuniskej opozície sa stretli so zahraničnými diplomatmi, aby diskutovali o politickej situácii v Tunisku. Po tomto stretnutí Chaimu dňa 22. februára 2023 zatkli v rámci vyšetrovania údajného „sprisahania“. Po viac ako štyroch mesiacoch svojvoľného zadržiavania ju 13. júla prepustili, ale súdny proces pokračuje naďalej. Úrady jej zakázali vycestovať do zahraničia a „vystupovať na verejných priestranstvách“. Vojenský súd, ktorý nie je dostatočne nezávislý, tiež vyšetruje Chaimu za kritiku úradov v rozhlasovej relácii. Hrozia jej desaťročia väzenia.

Chaima Issa sa však nevzdáva. „Toto je Tunisko? Toto je to Tunisko, v ktorom sme študovali, vy a ja? Je toto Tunisko, o ktorom sme snívali?“ pýtala sa Chaima sudcu vo svojom apelatívnom vyhlásení. Keď Chaimu odvádzali do väzenia, usmievala sa a so zdvihnutou päsťou spievala tuniskú hymnu.

Žiadajte slobodu pre Chaimu Issa.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?