×

  Izrael

Dokumentuje násilie, ktorého obeťou sa môže stať čoskoro sama

„Nechcem o nič viac ako akékoľvek iné dieťa. Chcem mať možnosť hrať futbal s kamarátmi a kamarátkami bez toho, aby nás zasypala spŕška kanistrov so slzotvorným plynom,“ hovorí pätnásťročná Janna Jihad, ktorá vždy túžila po normálnom detstve. Ako Palestínčanka žijúca na okupovanom Západnom brehu Jordánu však odmalička dennodenne čelí šikane a systémovej diskriminácii. Žiť v neustálom strachu a pod hrozbou násilia, ktorému sa nemožno ubrániť, do definície normálneho detstva rozhodne nespadá.

Požadujeme:

  • aby izraelské štátne orgány zabezpečili ochranu pred násilím a diskrimináciou pre Jannu Jihad a všetky ostatné deti a mládež na Okupovaných palestínskych územiach.

Janna mala iba 7 rokov, keď izraelská armáda zabila jej strýka. Takýto incident nie je v dedine Nabi Saleh ničím výnimočným, avšak nie každé dieťa by reagovalo ako Janna.

Malá Palestínčanka si po tragickej udalosti požičala od mamy mobilný telefón, aby mohla dokumentovať a zverejňovať brutálne rasovo motivované, neraz smrteľné zásahy izraelských ozbrojených síl voči okupovanej palestínskej populácii.

Mladá žurnalistka je vo svojich reportážach neoblomne zásadová a dôsledná. Novinárska práca so sebou priniesla záujem medzinárodnej novinárskej obce, ktorá ju vo veku 13 rokov uznala za jednu z najmladších amatérskych novinárok na svete. Odvrátenou stránkou jej popularity je však neželaná pozornosť izraelských štátnych zložiek, ktoré jej prácu zďaleka neoceňujú.

Prenasledovanie a vyhrážky smrťou sa stali bežnou súčasťou jej života. Janna sa však ani napriek tomu nevzdáva a žiada, aby Izrael skoncoval s inštitucionalizovaným rasizmom a násilím, ktoré zo strany štátu zažíva palestínske obyvateľstvo na Okupovaných palestínskych územiach. „Chcem vidieť, ako vyzerá skutočná sloboda v mojej vlasti. Chcem na vlastnej koži zažiť, čo znamená spravodlivosť, mier a rovnosť, ako vyzerá život bez systémového rasizmu,“ hovorí Janna.

Pomôžte jej dosiahnuť tento cieľ. Žiadajte spolu s nami Izrael, aby Jannu Jihad a všetky ostatné deti a mládež v Palestíne chránil pred diskrimináciou a násilím.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?