×

  Zimbabwe

JOANAH, NETSAI A CECILIU ZA ORGANIZOVANIE POKOJNÉHO PROTESTU UNIESLI, ZBILI, ZNÁSILNILI A UVÄZNILI.

Joanah, Netsai a Cecillia majú mnoho spoločného: baví ich hrať spoločenské hry, sledovať Netflix a energicky diskutovať o politike. Žiaľ, okrem svojich záujmov zdieľajú tieto tri ženy aj hrozné spomienky na potupný a bolestivý útok.

Požadujeme:

  • aby úrady okamžite a bezpodmienečne zbavili Joanah, Netsai a Cecilliu vykonštruovaných obvinení a zastavili šikanu, ktorej ženy čelia za účasť na pokojnom proteste,
  • aby úrady vyšetrili útok na aktivistky a voči všetktým zodpovedným osobám vyvodii zodpovednosť.

Po tom, ako sa 13. mája 2020 postavili do čela protivládneho protestu v Harare, hlavnom meste Zimbabwe, aktivistky svojvoľne zadržala polícia. Na policajnej stanici ich prinútili nastúpiť do neoznačeného auta, cez hlavy im natiahli kapucne a odviezli ich za mesto. Vydesené ženy hodili do jamy, kde ich zbili, znásilnili a donútili zjesť ľudské exkrementy. O dva dni neskôr ich našli v roztrhaných šatách, posiate modrinami a reznými ranami, niekoľko kilometrov od mesta, odkiaľ ich vzali do nemocnice.

Ešte počas ich hospitalizácie úrady obvinili Joanah, Netsai a Cecilliu v súvislosti s účasťou na proteste. Príslušníci väzenskej stráže a polície v nemocnici dozerali na to, aby neposkytli žiaden rozhovor pre médiá. Keď aktivistky vyhlásili, že rozpoznali totožnosť niektorých únoscov, 10. júna ich opäť zadržali a obvinili z krivej výpovede a predstierania únosu. O dva týždne neskôr ich súd prepustil na kauciu, odvtedy obvineniam čelia na slobode.

Súdny proces s aktivistkami sa začal v januári 2022 a pokračuje dodnes. Za ich únos a utrpenie dodnes nikto neniesol zodpovednosť.

Žiadajte spravodlivosť pre Joanah, Netsai a Cecilliu.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?