×

  Poľsko

ZA POMOC S BEZPEČNOU INTERRUCIOU NA SÚD

Justyna Wydrzyńska má 3 deti z bývalého manželstva, v ktorom zažívala násilie. Veľmi otvorene hovorí o tom, ako osobná skúsenosť ovplyvnila jej rozhodnutie pomáhať ženám v núdzi. Justyna Wydrzyńska má tiež skúsenosť s interrupciou bez podpory a prístupu k spoľahlivým informáciám. Tá jej dodala silu a motiváciu pomáhať iným, aby mohli robiť informované rozhodnutia o svojom reprodukčnom zdraví. Justyna je spoluzakladateľkou aktivistického kolektívu Abortion Dream Team (známy ako ADT). ADT bojuje proti stigmatizácii interrupcií a ponúka poradenstvo o prístupe k bezpečným interrupciám v Poľsku.

Požadujeme:

  • aby generálny prokurátor prijal všetky potrebné opatrenia na zrušenie nespravodlivého rozsudku voči Justyne,
  • aby sa prokurátor zdržal vznesenia akýchkoľvek ďalších obvinení proti Justyne za jej legitímnu obranu ľudských práv.

Upozornenie: Petíciu za Justynu sme prvýkrát spustili v apríli 2022. Ak ste petíciu už podpísali, podporiť Justynu môžete aj online odkazmi. Viac sa dočítate na https://www.amnesty.sk/dakujeme-za-podporu-pre-justynu/

Vo februári 2020 sa Justyna Wydrzyńska skontaktovala s Aniou (nie je to jej skutočné meno). Ania zažívala vo vzťahu partnerské násilie. Otehotnela a bola zúfalá. Povedala, že radšej zomrie, ako by mala byť tehotná. Justyna, ktorá je sama preživšou partnerského násilia, vedela, že Anii musí pomôcť. Poslala jej poštou svoje vlastné interrupčné tabletky. Zásielku však našiel Aniin partner a kontaktoval políciu, ktorá tabletky zaistila.

V novembri 2021 vzniesol prokurátor voči Justyne obvinenie za „napomáhanie pri interrupcii“. V marci 2023 ju uznali vinnou a odsúdili na osem mesiacov verejnoprospešných prác. Jej právnický tím sa voči rozsudku odvolal.

Odsúdenie Justyny predstavuje nebezpečný precedens. Bez podpory a dôveryhodných informácií, ktoré poskytuje spolu s ďalšími aktivistkami, by ľudia ako Ania zostali sami a bez prístupu k bezpečnej interrupcii. Interrupčné zákony v Poľsku pritom patria k najreštriktívnejším v Európe.

Justyna Wydrzyńska napriek nevraživosti, ktorej čelí, aj naďalej preukazuje svoju odvahu. „Poháňala ma vôľa pomáhať, keď nikto iný nechcel alebo nemohol pomôcť. Pomôcť Anii bol pre mňa samozrejmý, slušný a čestný krok.“

Žiadajte, aby poľský generálny prokurátor prijal všetky potrebné opatrenia na zrušenie Justyninho nespravodlivého odsúdenia.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?