×

  Mjanmarsko

Uťahoval si z armády, dnes je za to väznení

V apríli 2019 vystupoval súbor Peacock Generation na oslavách mjanmarského novoročného vodného festivalu so svojím predstavením tradičnej divadelnej formy thangyat, pripomínajúcej prednes slam poetry v kombinácii s komédiou a tancom. Sedem vystupujúcich – Kay Khine Tun, Zayar Lwin, Paing Phyo Min, Paing Ye Thu, Zaw Lin Htut, Su Yadanar Myint a Nyein Chan Soe – následne zatkla polícia. Počas predstavenia mali oblečené vojenské uniformy a zosmiešňovali armádu.

Dvadsaťdvaročný Paing Phyo Min, prezývaný De Yay, rád spieva, hrá na gitare a počúva Taylor Swift. Je členom umeleckého súboru Peacock Generation (Generácia pávov), ktorý sa venuje tradičnej mjanmarskej divadelnej forme thangyat, pripomínajúcej predstavenia slam poetry.

V apríli 2019 vystupovali Peacock Generation na oslavách mjanmarského novoročného vodného festivalu v kostýmoch vojakov a zosmiešňovali armádu. Vo svojom predstavení hovorili o tom, že mnohí príslušníci mjanmarskej armády nedokážu prijať kritiku, zúfalo sa snažia udržať pri moci a kým veliaci dôstojníci hromadili svoje bohatstvo, aktivity armády priviedli krajinu do krachu.

V reakcii na toto vystúpenie mjanmarské bezpečnostné zložky zatkli a uväznili De Yaya, ktorého odsúdili na šesť rokov väzenia za „nabádanie vojenských dôstojníkov, aby si prestali plniť povinnosti“ a za „šírenie zlého mena armády na internete“ zverejnením fotografií a záznamov z predstavenia. Za obzvlášť poburujúcu považovali štátne orgány fotografiu psa vo vojenskej uniforme.

„Thangyat sme hrávali každý rok od roku 2013,“ hovorí De Yay. „Počas predstavení sme komunikovali s publikom, upozorňovali na problémy v našej spoločnosti a nevyhýbali sa ani kritike vlády. V roku 2019 sa však armáda zamerala práve na nás, pretože vojenská moc podkopáva demokratický prerod Mjanmarska. Môžu nás uväzniť, no neodradia nás od toho, aby sme slobodne prejavovali svoj názor.“

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?