×

  Malta

Za záchranu životov hrozí tínedžerom doživotie

Predtým než sa o nich začalo hovoriť ako o trojici z El Hiblu, boli tínedžermi z Guiney a Pobrežia Slonoviny, ktorých spájal záujem o šport. Chlapci mali iba 15, 16 a 19 rokov, keď ich spoločná túžba po lepšej a bezpečnejšej budúcnosti priviedla k rozhodnutiu opustiť svoje domovy. Dostali sa do Líbye, kde ich čakal bludný kruh zneužívania a mučenia. Podarilo sa im však pred násilím ujsť.

Požadujeme:

  • stiahnutie všetkých obvinení z terorizmu a ďalších závažných obvinení
  • oslobodenie mladíkov a uzavretie prípadu, pokiaľ to bude možné, ešte pred začatím súdneho konania.

Líbyjské detenčné centrá pre ľudí na úteku a migrujúcich sú známe zlým zaobchádzaním, mučením a zneužívaním ľudí, ktorí hľadajú útočisko a pomoc. Trojici mladíkov sa podarilo takémuto osudu uniknúť. Nastúpili do člna s ďalšími 111 ľuďmi vrátane žien a detí a vydali sa na cestu do Európy. Počas plavby sa ich čln dostal do problémov a ľudí zachránila posádka ropného tankera El Hiblu.

Posádka tankera spočiatku ľuďom na palube prisľúbila, že ich nezavezú späť do Líbye. Keď sa onedlho po nalodení pokúsili svoj sľub porušiť a tanker zmenil kurz smerom k líbyjskému pobrežiu, na lodi vypukol protest. Troch mladíkov vyzvali, aby im pomohli situáciu upokojiť. Chlapci sa tak stali tlmočníkmi a mediátormi. Hájili práva zachránených a posádku sa snažili presvedčiť, aby zmenila svoje rozhodnutie, pretože v Líbyi by im hrozilo iba ďalšie násilie a utrpenie.

Posádka nakoniec zamierila opäť k Európe, pri vstupe do maltských teritoriálnych vôd však na tanker vtrhli príslušníci maltských štátnych zložiek. Tí vo svojich záznamoch z operácie uviedli, že traja chlapci „donútili posádku tankera spolupracovať pod hrozbou násilia“.

Traja mladíci boli obvinení z terorizmu a ďalších závažných trestných činov. Aj napriek tomu, že neboli zistené takmer žiadne skutočnosti, o ktoré by sa obvinenia mohli oprieť, hrozí im doživotné väzenie.

Trojica z El Hiblu sa snažila chrániť seba a ostatných zachránených pred ďalším neľudským zaobchádzaním. Teraz ich čaká súd. Nehoďme ich cez palubu!

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?