×

  Burundi

32 rokov za mrežami za obranu ľudských práv

Predtým než Germaina Rukukiho nespravodlivo odsúdili a uväznili, trávil svoj voľný čas najradšej so svojimi malými synmi a pri počúvaní hudby. Jeho obľúbená pieseň „Redemption Song“ (pieseň vykúpenia) od Boba Marleyho by sa vzhľadom na udalosti, ktoré ho postretli, dala považovať za celkom príznačnú voľbu.

Požadujeme:

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Germaina Rukukiho

Počas skorého júlového rána v roku 2017 zobudil Germaina a jeho manželku Emelyne, oboch pracujúcich v mimovládnych organizáciách, dupot a búchanie na dvere. Následne do ich obydlia a na pozemok vtrhli desiatky príslušníkov bezpečnostných zložiek. Emelyne bola v tom čase vo vysokom štádiu tehotenstva a do pôrodu tretieho dieťaťa jej zostávali posledné týždne.

Potom ako polícia oboch vypočúvala priamo u nich doma, Germaina zatkli a previezli do väznice Ngozi, nachádzajúcej sa v severnej časti Burundi, kde ho držia dodnes.

Germaina na základe jeho ľudskoprávnej činnosti krivo obvinili zo „vzbury“ a „ohrozovania národnej bezpečnosti“. Takmer o rok neskôr, 26. apríla 2018, uznal súd v Burundi Germaina vinným a odsúdil ho na trest odňatia slobody na 32 rokov.

Za priťažujúcu okolnosť súd pokladal aj fakt, že Germain sa v minulosti angažoval v mimovládnej organizácii bojujúcej za odstránenie mučenia (ACAT-Burundi, Action by Christians for Abolition of Torture), ktorej činnosť bola v roku 2016 pre údajné „poškodzovaniu dobrého mena krajiny“ zakázaná. V súdnom procese s Germainom ale prokuratúra použila ako dôkaz e-mail, ktorý Germain organizácii napísal v čase, keď ešte legálne fungovala.

Pre obavy o svoj život a život svojej rodiny ušla Emelyne aj s deťmi z krajiny. Germain a jeho najmladší, dnes už 3-ročný syn, sa tak ešte nikdy nevideli.

„Ako dlho bude musieť môj manžel ešte trpieť túto nespravodlivosť?“ pýta sa Emelyne a my sa k nej pripájame. Podpíšte petíciu a žiadajte prezidenta Burundi, aby Germaina okamžite a bezpodmienečne oslobodili!

PS: ZAUJAL VÁS TENTO PRÍPAD A CHCELI BY STE PODPORIŤ ĎALŠIE PODOBNÉ PETÍCIE? ZAPOJTE SA DO MARATÓNU PÍSANIA LISTOV A POMÔŽTE NÁM DOSIAHNUŤ SPRAVODLIVOSŤ AJ PRE ĎALŠÍCH ĽUDÍ. VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE NA HTTPS://MARATON.AMNESTY.SK. ĎAKUJEME!

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?