×

  Kórejská republika

„SNÍVAM O SVETE, V KTOROM NIKTO NEBUDE OPOMENUTÝ. “

Predtým, ako Kyung Seok Park v auguste 1983 ochrnul po nehode na rogale, nikdy nepremýšľal o živote ľudí so zdravotným znevýhodnením. Mal 22 rokov a zamestnávalo ho štúdium na univerzite, hral na gitare a zabával sa s priateľmi. Po úraze však veľmi rýchlo zistil, že každodenný život ľudí so zdravotným znevýhodnením v Kórejskej republike (hovorovo Južná Kórea) je neprijateľne ťažký, dokonca nebezpečný. Začal sa jeho život aktivistu.

Požadujeme:

  • aby primátor mesta Soul zabezpečil právo na slobodu pokojného zhromažďovania

Kyung Seok zastupuje hnutie za práva osôb so zdravotným znevýhodnením s názvom Solidarita proti diskriminácii osôb so zdravotným znevýhodnením (SADD). Vo svojom aktivizme sa zameriava na verejnú dopravu. Bez opatrení na odstránenie prekážok a bariér v prístupe k verejnej doprave sú ľudia so zdravotným znevýhodnením odrezaní od možnosti plnohodnotne sa zúčastňovať na všetkých aspektoch života – cestovať do práce alebo do školy a žiť samostatne. Mnohí ľudia odkázaní na pohyb na vozíku v Soule prišli o život alebo sa zranili pri používaní nebezpečných výťahov pre osoby na vozíku na staniciach vlakov a metra.

V roku 2021 Kyung Seok a aktivisti a aktivistky z hnutia SADD požadovali zvýšenie verejného rozpočtu na ochranu práv osôb so zdravotným znevýhodnením.

Začali organizovať pokojné protesty, počas ktorých množstvo osôb na vozíkoch súčasne nastupovalo a vystupovalo z vozňov metra počas rannej dopravnej špičky. Úrady v Soule reagovali negatívne, a to aj násilím. Protesty potlačili a aktivistov a aktivistky polícia násilne odvliekla zo staníc metra. Politici a političky viedli očierňujúce kampane, v ktorých o aktivistoch a aktivistkách so zdravotným znevýhodnením hovorili ako o niečom, čo obťažuje verejnosť. Metropolitná vláda mesta Soul podala proti pokojným protestujúcim viacero žalôb za blokádu, čím sa ešte viac pokúsila potlačiť ich aktivizmus. Kyung Seok aj naďalej bojuje. A to aj napriek tomu, že ho počas pokojného protestu takmer uškrtili policajti a zamestnanci soulského metra. Nezastavilo ho ani to, že kvôli svojmu aktivizmu čelil viacerým žalobám. Hovorí, že on a ďalší ľudia v hnut odmietajú ďalej čakať a žiadajú svet, v ktorom nikto nebude opomenutý.

Vyzvite primátora mesta Soul, aby chránil práva Kyunga Seoka Parka.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?