×

  Bielorusko

Tínedžera zatkli a bez dôkazov odsúdili na 5 rokov väzenia

Ešte prednedávnom žil Mikita Zalatarou ako bežný tínedžer – hrával Minecraft, počúval rap, a aj napriek tomu, že trpí epilepsiou, žil normálny život. Minulé leto sa však ocitol v zlom čase na zlom mieste. Vtedy 16-ročný mladík sa nešťastou zhodou okolností dostal do situácie, ktorú si väčšina z nás nedokáže ani predstaviť. Pomôžte nám žiadať slobodu a spravodlivosť pre Mikitu, ktorého bez dôkazov odsúdili na 5 rokov väzenia.

Požadujeme:

  • aby Mikitu okamžite prepustili na slobodu,
  • aby mal Mikita prístup k spravodlivému súdnemu procesu a dostal reálnu možnosť dokázať svoju nevinu.

V auguste 2020 čakal Mikita na hlavnom námestí mesta Homeľ na kamaráta. Neďaleko odtiaľ práve prebiehal prevažne pokojný protest proti výsledkom nedávnych prezidentských volieb. Keď sa na mieste protestu ukázala polícia, dav sa rozpŕchol a časť ľudí bežala práve cez námestie. Mikitov otec hovorí, že niekto z utekajúceho davu vyzval Mikitu, aby aj on vzal nohy na plecia, a Mikita poslúchol.

Na druhý deň, 11. augusta, prišla po Mikitu domov polícia. Policajti chlapca zbili, zatkli a obvinili z útoku na poriadkovú políciu, ku ktorému údajne došlo počas protestu v blízkosti hlavného námestia. Tvrdili, že Mikita hodil na dvoch príslušníkov polície výbušninu, tzv. Molotovov koktail.

Mikitu vypočúvali bez prítomnosti právnika či právničky a bez sprievodu zodpovednej dospelej osoby. Podľa jeho slov ho vo väzbe zbili elektrickým obuškom a podrobili ďalšiemu zlému zaobchádzaniu. Mikita strávil 6 mesiacov vo väzení bez toho, aby boli voči nemu formálne vznesené obvinenia.

Videozáznamy bezpečnostných kamier nedokázali, že Mikita spáchal akýkoľvek násilný čin. Napriek nedostatku dôkazov ho súd uznal vinným z účasti na masových nepokojoch a z použitia nelegálnych výbušnín a odsúdil ho na 5 rokov odňatia slobody vo väzenskom komplexe určenom na prevýchovu mládeže. Toto súdne rozhodnutie je o to kontroverznejšie, že podľa medializovaných informácií nedošlo v tomto meste na juhovýchode Bieloruska počas spomínanej demonštrácie k masovým nepokojom.

Mikita nespáchal žiaden zločin. Vyzvite s nami bieloruskú generálnu prokuratúru, aby Mikitu okamžite prepustila a zabezpečila mu prístup k spravodlivému súdnemu procesu.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?