×

  Spojené štáty

ODSÚDENÝ BEZ RELEVANTNÝCH DÔKAZOV - ZABRÁŇTE POPRAVE ROCKYHO MYERSA

Ľudia, ktorí poznajú Rockyho Myersa, ho opisujú ako milého a láskavého človeka. Miluje svojich súrodencov, deti a vnúčatá a ony ho tiež zbožňujú. V minulosti sprevádzal hrou na bicích nástrojoch cirkevný spevácky zbor. Vo veku 11 rokov Rockymu diagnostikovali mentálne znevýhodnenie. Ťažko sa mu číta a nedokáže si zapamätať dátumy a časy. V jednu noc v roku 1991 v meste Decatur v štáte Alabama sa však jeho život navždy zmenil.

Požadujeme:

  • aby guvernérka udelila Rockymu Myersovi milosť a zmiernila jeho trest.

V prevažne černošskej štvrti zavraždili staršiu ženu bielej pleti. Rocky Myers, ktorý je černoch, býval na druhej strane ulice, oproti miestu, na ktorom k vražde došlo. Rockyho s prípadom vraždy nepriamo spájal len videorekordér patriaci obeti, o ktorom Rocky vypovedal, že ho našiel vyložený na ulici. Napriek tomu, že vyšetrovanie neviedlo k objaveniu žiadnych iných dôkazov, ktoré by ho usvedčovali zo spáchania vraždy, Rocky bol za tento zločin odsúdený.

Vo svedeckých výpovediach sa vyskytovali nezrovnalosti a ich dôveryhodnosť spochybnili obvinenia z policajného nátlaku. Jeden z kľúčových svedkov neskôr uviedol, že klamal. Porota, v ktorej boli prevažne zastúpení ľudia bielej farby pleti, Rockyho uznala vinným a odporučila preňho doživotný trest odňatia slobody. Sudca namiesto toho odsúdil Rockyho na trest smrti. Takéto zvrátenie rozhodnutia poroty je v súčasnosti v Alabame nezákonné.

Najvyšší súd Spojených štátov amerických rozhodol, že obžalovaní, ktorí majú mentálne znevýhodnenie, „čelia osobitnému riziku neoprávnenej popravy“. Toto je jednoznačne aj Rockyho prípad. Rocky nemal k dispozícii účinné právne zastupovanie. Jeho právnik sa po vynesení rozsudku vzdal právneho zastupovania svojho klienta. Z tohto dôvodu premeškal Rocky Myers lehotu na podanie odvolania. V súčasnosti môžu kedykoľvek naplánovať jeho popravu a jeho jedinou nádejou je, že mu guvernérka Alabamy udelí milosť.

Žiadajte guvernérku Alabamy, aby Rockymu Myersovi udelila milosť.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?