×

  Ruská federácia

Alexandra vymenila viacero cenoviek v supermarkete za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi. Dnes jej hrozí 10 rokov väzenia.

Alexandra, ktorú blízki volajú Saša, miluje hudbu a umenie, predovšetkým ju baví hrať na klavíri, gitare, mandolíne a flaute. V mierových časoch organizovala koncerty improvizovanej hudby pre všetkých ľudí, ktorí si chceli spolu zahrať.

Požadujeme:

  • aby okamžite prepustili Alexandru Skočilenko, ktorú zadržiavajú iba za to, že verejne vyjadrila nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine, a aby ju zbavili všetkých obvinení.

Vážne znepokojená ruskou inváziou na Ukrajinu sa rozhodla konať. Dňa 31. marca v jednom z petrohradských supermarketov vymenila viacero cenoviek za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi.

V pondelok 11. apríla ju v skorých ranných hodinách zatkli a na základe novoprijatého paragrafu 207.3 trestného zákona obvinili z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Vypočúvali ju do tretej hodiny ráno. Paragraf 207.3 a ďalšie paragrafy trestného zákona prijala ruská vláda narýchlo v marci tohto roka a úrady ich zneužívajú na väznenie ľudí kritických k invázii na Ukrajinu.

Alexandru Skočilenko od apríla zadržiavajú v príšerných podmienkach. Ako celiakička je nútená prakticky neustále hladovať, pretože nemá prístup k bezlepkovej strave. Okrem hladu čelí Alexandra aj šikane zo strany dozorkýň a spoluväzenkýň. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Žiadajte ruské úrady, aby Alexandru okamžite a bezpodmienečne oslobodili.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?