×

  Južná Afrika

ČELÍ VYHRÁŽKAM ZA TO, ŽE BRÁNI SVOJU KOMUNITU

Generálny tajomník hnutia AbM, Thapelo Mohapi, rád počúva jazzovú hudbu a fandí svojim obľúbeným futbalovým tímom, Mamelodi Sundowns a Manchester City. Teraz si však svoje koníčky nemôže užívať tak ako kedysi. Od roku 2021 musí žiť v ústraní, pretože sa mu vyhrážajú smrťou.

Požadujeme:

  • aby polícia dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM,
  • aby zabezpečila, že ľudia zodpovední za vyhrážky a násilie voči členstvu AbM budú čeliť spravodlivosti.

Thapelo je generálnym tajomníkom dynamického a odvážneho občianskeho hnutia s názvom Abahlali baseMjondolo (AbM). Svoj život zasvätil boju za práva ľudí v celej Južnej Afrike, najmä v oblastiach, ktoré čelia ekonomickým problémom.

Jedným z takýchto miest je komúna eKhenana (v preklade Kanaánska komúna) v štvrti Cato Manor na predmestí Durbanu (alebo eThekwini v jazyku zulu), najväčšieho mesta v provincii KwaZulu-Natal. Väčšinu obyvateľstva komúny tvoria ekonomickí migranti a migrantky z juhoafrického vidieka, ktorí a ktoré sa sem presťahovali za lepším životom. Mnoho z nich si nemôže dovoliť vysoké náklady na bývanie v okolí prístavného mesta, a tak si tu nakoniec postavili neformálne prístrešky z plechov, s nedostatočným alebo žiadnym prístupom k pitnej vode a kanalizácii. Okrem mnohých iných problémov čelia aj policajnej brutalite, násilnému vysťahovaniu a nedostatočným verejným službám.

Členovia a členky hnutia AbM v eKhenane, odhodlaní zlepšiť kvalitu života vo svojej komunite, poukázali na prípady korupcie v miestnej samospráve. Sami tvrdo pracovali na zlepšení života v komunite, založili školu, farmu, spoločnú kuchyňu a obchod. V reakcii na tieto iniciatívy sa stretli nielen s odporom, ale aj s vyhrážkami, obťažovaním a zastrašovaním zo strany štátnych úradníkov, ktorí proti nim podnecovali násilie. Viacero členov a členiek hnutia AbM sa stalo obeťami pokusov o vraždu i dokonaných vrážd, násilia, obťažovania a poškodzovania ich domovov. Len v roku 2022 boli v eKhenane zabití dvaja členovia a jedna členka hnutia AbM.

Vyzvite políciu, aby dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM.

Ktorú petíciu by ste chceli podpísať?