Maratón písania listov Maratón písania listov Napíšte list a zmeňte niečí život

Pripomeňte si s nami najväčšie ľudskoprávne víťazstvá prvého polroka 2023

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Posledná z trojice aktivistiek, ktorých sa prípad týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine. Hoci tento rozsudok považujeme za skvelú správu, naďalej žiadame, aby páchatelia zodpovední za únos a mučenie týchto žien niesli trestnoprávnu zodpovednosť.

PREČÍTAJTE SI VIAC

Úspechy predošlých ročníkov

Maratón písania listov viedol vďaka spoločnému úsiliu miliónov ľudí na celom svete k početným úspechom. Nespravodlivo odsúdení ľudia sa dostali na slobodu, väzni a väzenkyne svedomia sa mohli opäť vrátiť domov k rodinám, justičné omyly boli napravené a zločiny z nenávisti vyšetrené a potrestané.

Žiadny z našich úspechov by nebol možný bez Vašej podpory, za ktorú sme nesmierne vďační a vďačné nie len my v Amnesty International, ale predovšetkým ľudia, ktorým sme spoločne za takmer dve dekády existencie Maratónu pomohli.

Prečítajte si o úspechoch z roku 2022

Yecenia Armenta, Mexiko

„Momentálne mnou lomcujú emócie. Cítim radosť a mnoho ďalších pocitov, ktoré potrebujem spracovať. 

Všetkým, ktorí ste sa za mňa postavili, srdečne ďakujem. Bez vašej podpory by som dnes pravdepodobne bola stále vo väzení. Chcem vám poďakovať a vyzvať vás, aby ste vo svojom úsilí pokračovali aj naďalej. Neustávajte v krásnej práci, ktorú robíte pre ľudské práva ostatných. Cesta k spravodlivosti je niekedy dlhá, ale vždy prinesie ovocie.“

Yeceniu Armenta Graciano zadržala 10. júla 2012 mexická polícia pre údajné podozrenie zo spoluúčasti na vražde jej manžela. Potom, ako ju mučili, bili, znásilnili a vyhrážali sa jej násilím na jej vlastných deťoch, podpísala (ešte so zaviazanými očami) priznanie a bola odsúdená.

Počas maratónu písania listov jej vyjadrilo podporu viac než 300 000 ľudí z celého sveta, čo viedlo v júni 2016 k jej oslobodeniu. 

Moses Akatugba, Nigéria

„Som ohromený. Ďakujem Amnesty International a jej aktivistom a aktivistkám za ohromnú podporu, vďaka ktorej som sa stal v tejto situácii víťazom –⁠ sú to moji hrdinovia a hrdinky. Sľubujem, že sa stanem aktivistom za ľudské práva a budem tiež bojovať za práva ostatných. Ďakujem aj guvernérovi za jeho láskavé gesto a za to, že dodržal svoje slovo.“

Moses Akatugba mal iba 15 rokov, keď ho odsúdili na trest smrti za zločin, ktorý nespáchal –⁠ údajne ukradol 3 mobilné telefóny. Vďaka úsiliu Amnesty International a listom od stoviek tisíc ľudí z celého sveta však Moses získal milosť a po 10 rokoch vo väzení sa dostal na slobodu.

Dnes pomoc, ktorej sa mu dostalo, skutočne odpláca vlastným aktivizmom. Počas minuloročného maratónu sa pridal k stovkám tisíc ľudí, ktorí žiadali zrušenie trestu pre mladistvého Magaia z Južného Sudánu. Magaiovi hrozil trest smrti za skutok, ktorého sa neúmyselne dopustil ako 15-ročný.

Naše spoločné úsilie viedlo k zmene rozsudku a Magaiovi bol udelený miernejší trest. Ďakujeme!

Norma Cruz, Guatemala

„Za seba aj v mene všetkých mojich kolegýň a kolegov, v mene každej ženy, ktorá zažila násilie, v mene všetkých rodín, ktoré prišli o svoje dcéry, matky, ženy a sestry, by som sa chcela poďakovať Amnesty International a všetkým, ktorí a ktoré ste sa do tejto kampane zapojili.

Dúfam, že vaša podpora pomôže zaistiť bezpečnosť mne, ako aj všetkým ženám a dievčatám, ktoré sa stali obeťami násilia. Vaša podpora nám dodáva odvahu, robí nás silnejšími a pripomína nám, že vo svojom boji nie sme samy.“

Norma svoj život zasvätila boju za spravodlivosť pre ženy a dievčatá, ktoré sa stali obeťami násilia. V roku 2003 založila organizáciu Fundación Sobrevivientes (Nadácia preživších), na ktorej čele stojí dodnes. Nadácia začala po rokoch okrem pomoci obetiam násilia pomáhať aj matkám, ktorých deti uniesli a predali do nelegálnych adopčných sietí, a v súčasnosti poskytuje pomoc približne 1 500 ženám ročne.

V roku 2009 sa anonymní páchatelia začali Norme vyhrážať smrťou a znásilnením. V marci 2011 podpálil neznámy páchateľ kanceláriu nadácie zápalnými fľašami. Časom začali dostávať vyhrážky aj členovia a členky Norminej rodiny.

Rozšírením povedomia o činnosti nadácie a hrozbách, ktorým Norma a jej tím za svoju prácu čelia, sa Amnesty podarilo získať pre prípad mediálnu pozornosť a pohnúť guatemalské úrady k činnosti, vďaka čomu bola usvedčená minimálne jedna osoba, ktorá sa Norme vyhrážala. V roku 2012 sa podarilo medzinárodnú podporu dostať ešte ďalej: ľudia po celom svete zasielali počas 24 hodín každú minútu fax na prokuratúru v Guatemale a požadovali nezávislé vyšetrenie prípadu a trestné stíhanie páchateľov. Výsledkom tejto akcie bolo, že hneď na druhý deň sa Norme začali ozývať zodpovedné úrady a zaujímať sa o jej bezpečnosť.

Získajte viac informácií o Maratóne, jeho histórii, prípadoch a možnostiach, ako sa zapojiť.
Daniela Mužíková,
koordinátorka kampane. maraton@amnesty.sk
Sledujte nás na Instagrame a majte vždy aktuálne informácie o Maratóne a našej práci.

Copyright © Amnesty International Slovensko