Maratón písania listov Maratón písania listov Napíšte list a zmeňte niečí život

Maratón písania listov (Write for Rights) je najväčšie ľudskoprávne podujatie na svete. Amnesty International usporadúva túto udalosť už viac ako 20 rokov, tradične v období okolo Medzinárodného dňa ľudských práv (10. decembra). Ľudia na celom svete v priebehu niekoľkých týždňov píšu a odosielajú milióny listov solidarity a petícií, ktorými žiadajú spravodlivosť pre nespravodlivo väznených, utláčaných a prenasledovaných ľudí. 

Vďaka početným výzvam adresovaným vládam a úradom na celom svete vytvárame medzinárodný tlak, ktorý nemôžu len tak ignorovať. Aj vďaka tomu sa nám v každom treťom z prípadov, ktorým sa venujeme, podarí presadiť zásadnú zmenu. 

Ako to funguje

Bez Vás to nejde

Zapojte sa do Maratónu písania listov 2023! Píšte a posielajte listy, podpisujte a zdieľajte petície online alebo usporiadajte svoje vlastné podujatie –⁠ na Vašej škole, pracovisku, v susedstve, v partii alebo na facebookovej prípadne instagramovej nástenke či v skupine.

Predstavte si, že by ste boli väzení alebo by vás nespravodlivo trestne stíhali a dostali by ste tisícky listov, v ktorých Vám celkom cudzí ľudia vyjadrujú podporu. Alebo by ste sa dozvedeli, že ľudia z celého sveta stoja pri Vás vo Vašom boji za spravodlivosť pre zavraždeného člena rodiny.

Následne by ste zistili, že úrad alebo prokuratúra, ktoré Vás nespravodlivo stíhajú či inak porušujú Vaše práva, sú už týždne doslova zaplavené petíciami a listami, v ktorých ľudia žiadajú spravodlivosť –⁠ pre Vás! Nádej, ktorú takéto správy prinášajú, je takmer nepredstaviteľná.

Prečo to robíme

„Maratón písania listov každoročne podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých práva sú porušované len preto, že sa postavili za to, čomu veria. Odvážny aktivisti a novinárky sa stavajú proti nerovnosti, diskriminácii a politickým represiám. Zvádzajú boj za ochranu našich ľudských práv vrátane environmentálnej spravodlivosti či za zrušenie trestu smrti.

Maratón písania listov predstavuje základnú myšlienku, na ktorej Amnesty stojí –⁠ ľudia z celého sveta spájajú sily, aby sa skrz globálnu solidaritu postavili nespravodlivosti. Ľudia, za ktorých tento rok bojujeme, potrebujú, aby ste sa postavili na ich stranu. Je jedno, či napíšte tweet, list úradom, odkaz solidarity, alebo podpíšete petíciu. Niekedy môže aj zdanlivo zanedbateľný čin naštartovať obrovskú zmenu. Uplynulých 20 rokov maratónu ukazuje, že slová majú skutočne ohromnú silu, povedala v roku 2021 generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Vo februári 2023 prepustili z väzenia Jasaman Arjani a jej matku Monireh Arabšáhí po uplynutí štyroch rokov z ich 16-ročného trestu. Príbeh Jasaman bol súčasťou maratónu v roku 2019. K tomu, aby sa nám podarilo dosiahnuť toto ľudskoprávne víťazstvo, prispeli aj tisíce ľudí zo Slovenska.

Pridajte sa k nám

Zapojiť sa do Maratónu písania listov 2023 môžete aj Vy. Podpíšte petície online a zdieľajte ich prostredníctvom sociálnych sietí a so svojimi blízkymi. Chceli by ste k písaniu listov solidarity inšpirovať iných? Zorganizujte podpisové podujatie fyzicky na Vašej škole, na pracovisku, v susedstve alebo online na Vašej facebookovej či instagramovej nástenke.

Chceli by ste do Maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov? Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín.

ZakúpTE SI známkU, KTORÁ MENÍ ŽIVOTY

Ak máte otázky alebo nejasnosti, neváhajte sa obrátiť na našu kampaňovú koordinátorku Danielu a maratónsky tím na adrese maraton@amnesty.sk. Ďakujeme!

Získajte viac informácií o Maratóne, jeho histórii, prípadoch a možnostiach, ako sa zapojiť.
Daniela Mužíková,
koordinátorka kampane. maraton@amnesty.sk
Sledujte nás na Instagrame a majte vždy aktuálne informácie o Maratóne a našej práci.

Copyright © Amnesty International Slovensko