Maratón písania listov

Časté otázky

Tu získate odpovede na niektoré otázky o Maratóne písania listov.

Základy


Čo je hlavným cieľom Maratónu písania listov? 

Cieľom Maratónu je zmobilizovať tisícky ľudí z celého sveta okolo Medzinárodného dňa ľudských práv. Hlavným cieľom je využiť silu písania listov na prepustenie ľudí, ktorí sú neprávom väznení alebo ovplyvniť svetových predstaviteľov a predstaviteľky, aby chránili tých, ktorých ľudské práva sú porušované. 

Kto sa môže zapojiť? 

Každý, kto má záujem! Nemusíte byť členom či členkou Amnesty International, aby ste sa zapojili do Maratónu. Amnesty víta všetkých, ktorí chcú, aby sa na ľudské práva nezabudlo. Či sa zapojíte napísaním listov alebo zorganizujete udalosť, podporíte našu snahu spraviť zo sveta lepšie miesto pre život. 

Naozaj písanie listov funguje? 

Áno, naozaj to funguje! Amnesty zistila, že Vami napísané listy viedli k pozitívnym výsledkom v približne tretine prípadov. Ale tiež sme zistili, že treba byť trpezlivý - v niektorých krajinách môže zmena nastať skôr, no v iných boli niektorí jednotlivci, ako napríklad Aung Su- Ťi z Mjanmaru opätovne zatknutí. 

Komu sú určené listy? 

Každý rok Amnesty identifikuje jednotlivcov či komunity, ktorých ľudské práva sú porušované. Spracujeme informácie o prípadoch a zistíme, ako môžeme účinne pomôcť.
Listy sa píšu za jednotlivcov a komunity, ktorých ľudské práva sú porušované. Tieto listy sú väčšinou určené štátnym predstaviteľom a predstaviteľkám, ktorí majú vo svojej právomoci ukončiť konkrétne porušovanie ľudských práv. Dôležité sú aj listy solidarity určené priamo konkrétnym jednotlivcom a komunitám či ich rodinným príslušníkom. Prinášajú im nádej a pripomínajú im, že sa na nich nezabudlo.
Všetky informácie, ktoré potrebujete vrátane pozadia jednotlivých prípadov, písania listov či adries sú dostupné na hlavnej stránke Maratónu (https://maraton.amnesty.sk/). Jednotlivé detaily prípadov a návrhy listov si môžete stiahnuť na Vašom profile pod záložkou "Materiály". Prístup na Váš profil získate po registrácii kliknutím na unikátny link, ktorý Vám prišiel v e-maili o potvrdení registrácie. 
Môžete podporiť jeden, viac či všetky prípady v tohtoročnom Maratóne písania listov. 

Kde môžem nájsť pomoc pri písaní listov? 

Na záložke "Materiály" na Vašom profile nájdete dokument s tipmi na písanie listov. Môžete tiež použiť návrhy listov, ktoré sú pripravené pre každý prípad. 

Koľko listov musím napísať? 

Môžete si určiť svoj vlastný cieľ: jeden, päť, desať či viac listov. Každý list je dôležitý, a treba si tiež uvedomiť, že tisícky ďalších ľudí tiež píšu a posielajú listy. V minulosti písala väčšina ľudí okolo 10 listov. 

Zorganizovanie akcie k Maratónu písania listov


Ako sa môžem zapojiť? 

Môžete sa zapojiť viacerými spôsobmi, napríklad:
- Napíšte list! Môžete sa zaregistrovať ako individuálny podporovateľ/ľka.
- Pridajte sa k udalosti, ktorú organizuje niekto iný! Pozrite si mapu na titulnej stránke (https://maraton.amnesty.sk/) a pozrite sa, kde sa budú konať udalosti organizované na Slovensku
- Zorganizujte si vlastnú akciu k Maratónu písania listov a zapojte aj priateľov, rodinu, či kolegov a kolegyne!

Kde môžem takúto akciu zorganizovať? 

Vaša udalosť sa môže konať doma, v škole, vo Vašej komunite...zapojte kreativitu! Veľmi rady/i sa dozvieme o Vašich inšpiratívnych aktivitách.

Čo všetko potrebujem k tomu, aby som takúto aktivitu zorganizoval/a? 

Všetko čo potrebujete na to, aby ste zorganizovali vlastnú udalosť, si môžete stiahnuť na záložke "Materiály" na Vašom profile. Materiály, vrátane plagátov, letákov či informácií k prípadom Vám tiež môžeme poslať poštou. 

Ak sa nezaregistrujem, môžem sa stále zapojiť? 

Samozrejme! Maratón písania listov sa bude konať aj na verejných miestach. Môžete sa zastaviť, napísať list a stretnúť sa s ostatnými podporovateľmi a podporovateľkami Amnesty. Každý list je dôležitý. Registrácia bude dostupná do 10. decembra, viaceré aktivity sa budú konať okolo tohto dátumu. 

V akom jazyku majú byť listy napísané?

Oficiálne jazyky Amnesty International sú angličtina, francúzština, španielčina a arabčina. Každý môže písať listy vo svojom rodnom jazyku alebo má na výber z jazykových verzií, ktoré sú dostupné.

Registrácia


Musím sa zaregistrovať ak chcem usporiadať aktivitu k Maratónu písania listov? 

Je lepšie ak sa zaregistrujete online. Vaša udalosť sa bude automaticky nachádzať na našej mape. Vďaka registrácii budete mať prístup k všetkým materiálom a pomôže Vám v organizovaní Vašej aktivity.
Registráciou sa zaviažete k účasti na Maratóne. My sa dozvieme, koľko ľudí sa približne zúčastní, a tiež koľko listov sa napísalo počas Maratónu. 
 
Ak sme Vám stále neodpovedali na Vaše otázky, neváhajte kontaktovať našeho koordinátorku Maratónu písania listov, Kristínu Zaťkovú na kristina.zatkova@amnesty.sk. Radi a rady podporíme Váš aktivizmus!